Lineup History

26TH HAMF 2018

Main Stage
The Revivalists, Trampled by Turtles, The Marcus King Band, Cris Jacobs Band, Omari Banks

Professional Vision Stage 
Karl Denson’s Tiny Universe, Psycho Killers, Whiskey Shivers, The Dirty Grass Players

Back to the Farm Stage
Nikki Hill, Selwyn Birchwood, Hall Williams Band

25TH HAMF 2017

Main Stage
Old Crow Medicine Show, Infamous String Dusters, Lettuce, Cabinet, ELM
Professional Vision Zeiss Stage
Turkuaz, Dustbowl Revival, Baskery, Squaring the Circle

Back to the Farm Stage
John Mooney &Bluesiana, Lil’ Ed & The blues Imperials, Memphis Gold w/special guest Brett Willson (who played at first HAB in 1993), Fried Pickin’ playing at the front gate.

24TH HAMF 2016

Main stage
Thievery Corporation, Joe Russo’s Almost Dead, The Revivalists, Leftover Salmon and Litz

Professional Vision Zeiss Stage
Railroad Earth, Samantha Fish, Cabinet, Eastman String Band

Pickers Grove: Fried Picken’ played at front gate.

23RD HAMF 2015

Main stage
Marah, Shakey Graves, Railroad Earth, The Punch Brothers, and Counting Crows

Professional Vision Zeiss Stage 
June Star, Pigeons Playing Ping Pong, The Revivalists, The Infamous String Dusters

PayPal Stage 
The Sligo Creek Stompers, Hollis Brown, Dennis Jones Band, Cabinet, Jarekus Singletone

22ND HAMF 2014

Main Stage
Old Crow Medicine Show, Nickel Creek, Dr. Dog, Houndmouth, Bosley

Professional Vision Zeiss Stage
Tab Benoit, Turkuaz, Ursula Ricks, Jordan August Band

PayPal Stage
Sister Sparrow and The Dirty Birds, Cabinet, ELM, The Solicitors

21ST HAB 2013

Main Stage
Grace Potter and The Nocturnals, Galactic, Greensky Bluegrass, JD McPherson, Cara Kelly & The Tell Tale

B-Side Stage
Boombox, Antibalas, Eddy Clearwater, MOTH Poetic Circus, Country Devils

Hillside Professional Vision Stage
DELTAnine, Scott Tournet and Ver La Luz, 61 North, Herd of Main Street

20TH HAB 2012

Main Stage
Gov’t Mule, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Justin Townes Earle, Locos Por Juana, Cris Jacobs Band

B-Side Stage
Magic Slim & The Teardrops, JC Brooks & The Uptown Sound, Bovine Social Club, Chris Kasper, Matt Pless

19TH HAB 2011

Main Stage
Tedeschi Trucks Band, Robert Randolph and the Family Band, Kings Go Forth, J. Roddy Walston and The Business, Tom Larsen Band

B-Side Stage
Lower Case Blues, Sweet Leda, Jesters of Kindness, Lawnchair, Lennon La Ricci & The Leftovers

18TH HAB 2010

Main Stage
LYLE LOVETT and his Large Band, Keb’ Mo’, Black Joe Lewis & The Honeybears, The Bridge, Jackie Scott and the Housewreckers

B-Side Stage
Higher Hands, Sweet Leda, Choo Choo Charlie, Dean Rosenthal

17TH HAB 2009

Main Stage
The Derek Trucks Band, Joe Bonamassa, Jason Isbell and The 400 Unit, Chopteeth, Old Man Brown, Dean Rosenthal, Batala Percussion Band

16TH HAB 2008

Main Stage
John Hiatt & The Ageless Beauties, Marcia Ball, JJ Grey & Mofro, Bonerama, Prof. Louie & The Crowmatix, Janet Griffin & The Fine Young Segovians

15TH HAB 2007

Main Stage
Dickey Betts & Great Southern, Joan Osbourne, Dirty Dozen Brass Band, Eric Lindell, Charles “Big Daddy” Stallings, Blues Therapy

14TH HAB 2006

Main Stage
The North Mississippi Allstars, The Subdudes, Larry McCray, Lil’ Brian and the Zydeco Travelers, Peter Karp, Lea Gilmore

13TH HAB 2005

Main Stage
Walter “Wolfman ‘Washington with John Mooney – Shemekia Copeland, Chubby Carrier, Anthony Gomes, Kelly Bell Band

12TH HAB 2004

Main Stage
Taj Mahal, Sonny Landreth, Renee Austin, W.C. Clark, Choo Choo Charlie, Lil Brian & The Zydeco Travelers

11TH HAB 2003

(First year at Oregon Ridge)

Main Stage
Delbert McCinton, Marcia Ball, John Mooney, Chris Cain, Scott Cunningham

10TH HAB 2002

(festival was located at Big Jim’s Farm on papermill Rd.)

Main Stage
Otis Clay, Bernard Allison, Clarence “Gatemouth” Brown, John Mooney, Theresa Andersson

9TH HAB 2001

(last year festival was held at the farm in Monkton – Across from the Manor tavern)

Main Stage
Delbert McClinton, Frankie Lee, Willie Kent & the Gents w/ Bonnie Lee, Dona Oxford

8TH HAB 2000

Main Stage
Jimmy Johnson, John Mooney & Bluesiana, Lil’ Brian & the Zydeco Travelers, Lloyd Jones

7TH HAB 1999

Main Stage
Carl Weathersby, Jumpin’ Johnny Sansone, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Deanna Bogart, Memphis Gold

6TH HAB 1998

Main Stage
Lonnie Brooks w/ Ronnie Baker, Shemekia Copeland, Nathan & the Zydeco Cha Cha’s, Kendra Holts

5TH HAB 1997

Main Stage
Kim Wilson, Big Jay McNeely w/ Little Sonny, Rosie Ledet, Steve Kramer & his Bluesicians

4TH HAB 1996

Main Stage
Marcia Ball, Son Seals, Larry Johnson, Tino Gonzales w/ Carl Filipiak

3RD HAB 1995

Main Stage
Terrance Simien & the Mallet Playboys, John Mooney & Bluesiana, Doug Jay & the Bluejays

2ND HAB 1994

Main Stage
Magic Slim & the Teardrops, Greg Piccolo & Heavy Juice, The Shirley Lewis Experience

1ST HAB 1993

Main Stage
Charlie Musselwhite, Brett Wilson